Refleksje Wojciecha Wencla po obejrzeniu filmu "Pogarda".

W filmie Pogarda jest krótka, ale ważna scena: w opozycji do ludzi modlących się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu szaleje roześmiana tłuszcza. Na jednym z transparentów widać hasło: „Dupa”. To najbardziej precyzyjny manifest dzisiejszej kultury, która coraz szybciej przeistacza się w nowy totalitaryzm. Wbrew pozorom napędem cywilizacji śmierci nie jest nienawiść. Jest nim śmiech. Wulgarny, orgiastyczny rechot z bliźnich, których udało się zaszokować.

 

Całość dostępna tu: http://wojciechwencel.blogspot.com/2011/10/motyw-z-grottgera.html

 

Komentarze 

 
0 #1 Agata Mincha 2011-10-12 21:18
Przejmujacy, piekny i madry tekst... Serce boli, ze tak malo wrazliwosci i tesknoty z Prawda.. Jezu Ufam Tobie!
 
 
0 #2 Alicja Szarecka 2011-10-19 11:04
Bardzo ciekawy i mądry tekst ...lubie jego poezje i czytam jego artykuly w Gościu Niedzielnym - mieszka gdzieś w Gdańsku na Matarnii - W.Wncel pisze:
Gdyby pewnego dnia media przestały inspirować widzów do nieustannego rechotu, diabeł oszalałby z rozpaczy.
też tak myślę ... ale myślę też, że gdyby ludzie bardziej korzystali ze swego rozumu i sumienia to ten rechot nie byby taki bolesny i glosny.
W czerwcu mieliśmy okazje z Krzysiem jeść posiek z Ojcem dominikaninem Carlo Arico - kontemplatyk z USA, który jeździ po świecie i glosi Slowo Boze i uczy modlitwy skierowanej do środka. Na nasze pytanie jak sobie poradzić w tym świecie który zalewa nas zlem, grzechem, nieprzyzwoitością odpowiedzial nam w następujący sposób - świat naklada na nasz talerz wiele rzeczy ale czy ja musze je wszystkie jeść? I ruchem ręki wymownie odsunal swoj talerz ... trzeba nauczyć się wybierać - my musimy nauczyć tego nasze dzieci aby same odsuwaly te zle rzeczy (nie do końca je w tym wyręczać przynajmniej te nastolatki) , czy rodziny w rozpadzie (jest ich coraz więcej) nauczą swoje dzieci, które mają w swoim życiu takie rozdarcie i gleboką rane aby nie pocieszaly się uludnymi przyjemnosciami, uludnym rechotem ... nie; Świat będzie nas zalewal takim rechotem ale nie musimy go wybierać ...Bogu dzięki, mamy wolną wole. I mówmy o tym, że ja tego nie wybieram bo to nie ma żadnej wartości w moim życiu a ktoś patrząc na mnie i moją rodzinę zobaczy uśmiechniętych radosnych ludzi - rodziców i dzieci, którzy nie potrzebują rechotu aby być szczęśliwymi ...

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.

Mt 5,19

Wielkie ostrzeżenie dla progresistów. I wielka zachęta dla konserwatystów.
Ale nie tylko do ogłaszania zasad i nauczania o nich.
Przede wszystkim do ich WYPEŁNIANIA - i to we własnym życiu.

Jezus_na_facebooku_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg witamina_B_270.jpg PrayStation_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg ameba_zycie_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg always connected_270.jpg taniec_w_P_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg wielkosc_270.jpg niezadowolony_270.jpg nie wytykaj_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg Milosc_tak_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"