Ostatnio byłem na Mszy za granicą. Obrządek rzymsko-katolicki, więc układ identyczny jak u nas, te same części, te same teksty. Mimo, że trudno zrozumieć słowa, dobrze je znam z polskich kościołów, zatem łatwo się domyślić i może za wyjątkiem homilii, udział w misterium jest w zasadzie pełen. Jednak był pewien moment, który mi nasunął pewną refleksję.

 

 

 

Otóż, gdy odmawiasz wyznanie wiary Wierzę w Boga w licznej grupie ludzi, nie masz problemu, by to się udało. Nawet gdy zapomnisz jakiś fragment, pomylisz kolejność,  to tłum ci podpowie, ktoś zacznie kolejne zdanie, ktoś powie właściwe słowo. Nawet jeśli zamilkniesz, inni powiedzą za ciebie. Nawet gdy jakiejś dogmatycznej tezy nie rozumiesz, jako całość zabrzmicie pewnie. Nawet gdy z czymś się nie zgadzasz, wspólnota nie pozwoli, byś powiedział coś błędnie. Treść wiary pozostanie nienaruszona.

 

Ale gdy próbujesz powiedzieć Credo samemu, gubisz się od razu. Mieszają się wersje, pomijasz fragmenty, nie jesteś pewien co dalej było. Treść wiary jest okrojona, brzmi nieskładnie, sam zaczynasz się denerwować, ale jesteś bezradny. Musiałbyś mieć tekst przed oczami albo... być we wspólnocie. Ale nie wystarczy być we dwoje, jak w małżeństwie. Będzie już łatwiej, uda się powiedzieć 80% tekstu, jednak ciągle nie całość i ciągle z istotnymi trudnościami.

 

Dopiero gdy będzie nas pięć, dziesięć osób, wierzących i praktykujących chrześcijan, uda nam się wyznać wiarę płynnie, bezbłędnie i pewnie.

 

Nie o recytowanie tekstu tu tylko chodzi, nie o deklamowanie uświęconych teologicznych formuł. Omawiane zjawisko sięga dalej, do spraw codziennych, więc nawet bardziej istotnych. Nie z recytacji będziemy bowiem sądzeni, lecz z życia. Dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na aspekt praktyczny omawianego zjawiska.

 

Tu chodzi o całe chrześcijańskie życie - w praktyce.

 

Gdy jesteś sam, nie unikniesz wypaczeń. W najlepszym razie będziesz chrześcijaninem-teoretykiem. Samotnie nie przeżyjesz tego w co wierzysz w praktyce. Czyli nie przeżyjesz swej wiary w ogóle. Nie poznasz samotnie co znaczy troska jeden o drugiego, co znaczy znoszenie się nawzajem, co znaczy przebaczenie bliźniemu, co znaczy wspólnota wiernych ale zarazem grzeszników. Którzy pragną sami miłości, ale nie potrafią jej dawać, a nawet przyjmować jej nie potrafią. Co znaczy trud wierności. Co znaczy trud wiary. Nie teoretycznej, ale jedynej jaka istnieje: prawdziwej, życiowej. W samotności będziesz łudził się iluzjami, niczym Platon obserwował wyidealizowane cienie na ścianie. We wspólnocie zaś dotkniesz życia wiarą wprost. Poznasz co wiara znaczy naprawdę. Dotkniesz zarówno realnego pobitego, jak i realnego Samarytanina. Nie musi to być miłe, ale będzie prawdziwe.

 

Wsparcia wspólnoty potrzebują wszyscy. Samotnie pogubią się w swojej teoretycznej wierze. Pogubią słowa i zdania, kolejność i znaczenie. Chyba, że ktoś pamięta tekst na blachę, ale ktoś taki nie potrzebuje wsparcia w ogóle. I być może, jego sytuacja jest, właśnie dlatego, jeszcze trudniejsza. Poczucie samowystarczalności może stać się zabójcze dla jego pokory i dla jego ducha wspólnotowości. A przecież, jak z całą powagą uczy nas Święty Kościół, Bóg upodobał sobie zbawiać nas we wspólnocie, nie w samotności czy indywidualizmie.

 

Wojciech Kotas, luty 2015

 

więcej tekstów "Z dziennika duchowego" znajdziesz na  http://czasdlarodzin.pl/opinie/z-dziennika-duchowego.html

masz pytanie, uwagę, komentarz do autora? napisz do nas przez formularz internetowy http://czasdlarodzin.pl/kontakt.html

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"