Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!  Mt 5,41

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie.  Łk 6,38

Gdy czytamy dzieła literatury czy relacje z minionych czasów, napotykamy przykrą przypadłość ludzką - SKNERSTWO. Można odnieść wrażenie, że problem ten nękał społeczeństwo na skalę masową, dotyczył kobiet i mężczyzn, bogatych i biednych,  młodych i starych. Wokół sknerstwa zbudowano wiele fabuł i z powodu sknerstwa działo się wiele dramatycznych autentycznych wydarzeń.

SKNERSTWO - OSZCZĘDNOŚĆ - HOJNOŚĆ - ROZRZUTNOŚĆ

SKNERSTWO to skrajna oszczędność. Jest to przeciwieństwo ROZRZUTNOŚCI, która także jest cechą skrajną i niekorzystną. Pomiędzy tymi biegunami istnieją jeszcze cnoty HOJNOŚCI i wspomnianej już OSZCZĘDNOŚCI. Te dwie zresztą, jak wszelkie cnoty, mogą z łatwością współistnieć ze sobą i się z powodzeniem wspierać.

A dzisiaj, czy ktoś przyzna się, że jest sknerą? Może w żartach, albo jako usprawiedliwienie, że na coś nie wydamy pieniędzy. Bo pomyślimy, że zręczniej nam przyznać się do sknerstwa - skąd w zasadzie blisko do pięknej cnoty oszczędności, niż do braku pieniędzy czy braku dobrej woli.

Gdzież więc podziali się prawdziwi sknerzy? Czy jesteśmy już tak zamożni, że sknerstwo zaginęło?

A czy przyglądając się sknerom opisanym w literaturze, zauważymy, że oni mówili o sobie "jestem paskudnym sknerą?" Raczej nie, co nas powinno naprowadzić na właściwy trop współczesnego sknerstwa. Chyba rozsądnie będzie przyjąć, że sknerzy są wśród nas i co więcej, są w nas.

Sknerstwo to skrajna, przesadna oszczędność.  Sknerstwo to chorobliwa oszczędność. Sknerstwo to zniewalająca oszczędność. Sknerstwo blokuje rozwój. Nie pozwala inwestować, ponieść pewnego kosztu, dopuścić ryzyko, że mogę coś stracić. Stracić choćby odrobinę, stracić cokolwiek, co ma dla mnie zauważalną wartość. A dla porządnego sknery wartość może mieć nawet jeden grosz. Sknerstwo dotyczy zresztą nie tylko obszaru finansowego. Może jeszcze bardziej sknerstwo objawia się w braku gotowości poświęcania czasu czy w postaci chłodu emocjonalnego.

Gdzie możemy zatem dostrzec współczesne sknerstwo? Podam kilka przykładów.

 • Gdy ktoś nie dokłada się do zbiórki na szlachetny cel. Lub nie dołącza się swoją osobą (czyli swym czasem) do działań przy takim dziele.
 • Gdy ktoś myśli sobie "Niech inni pomagają, ja mam dość własnych kłopotów".
 • Gdy ktoś dokłada się, lecz ofiarowuje kwotę (lub czas) śmiesznie małą w stosunku do swych możliwości oraz do potrzeb.
 • Gdy ktoś domaga się więcej od wspólnoty, niż do niej wniósł.
 • Gdy ktoś myśli "Niech inni się dokładają, poświęcają czas, energię i pieniądze - widocznie ich na to stać."
 • Gdy ktoś myśli "Jeszcze czego, bym miał jeszcze płacić na coś!"
 • Gdy ktoś myśli "Zamiast poświęcić swój konkretny czas, energię i pieniądze, może się w tej intencji pomodlę?"
 • Gdy ktoś wobec konkretnej potrzeby nie pomyśli: "Jak pomóc?"
 • Gdy w sercu zamiast pytania "Jak pomóc?" rodzi się myśl "Jak by uniknąć udzielenia pomocy, jak by uniknąć poniesienia straty czasu i/lub pieniędzy?"
 • Gdy ktoś myśli "Nie muszę pomagać. Jestem przecież wolny. Chrześcijaństwo to wolność."
 • Gdy pokłócisz się z kimś o 2 złote. Gdy pomniejszysz należność (lub dar) trochę, zamiast powiększyć trochę.
 • Jeśli nie zależy ci, by być pewnym, że nie dałeś zbyt mało.
 • Jeśli nie dopytasz się czy nie jest zbyt mało - z obawy, że musiałbyś dopłacić.
 • Jeśli nie dopytasz się czy możesz jeszcze w czymś pomóc.
 • Jeśli pierwszy umykasz z miejsca gdzie mógłbyś pomóc, np. po spotkaniu wspólnoty.
 • Jeśli zadowolony jesteś, że nie musiałeś czegoś zrobić, że mogłeś uniknąć czegoś nieprzyjemnego, a inni zrobili to za ciebie.
 • Jeśli nie marzysz, by być pomocny, uczynny, zdolny, zasłużony.
 • Gdy odmówisz wysłuchania kogoś.
 • Jeśli nie marzysz, by wziąć krzyż na swe ramiona i ponieść go jakiś czas, niosąc pomóc i ulgę innym.

Czy znalazłeś sknerę w sobie? Nie? Tak? Zirytowałeś się tymi przykładami? To może i dobrze...

Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!  Mt 5,41

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie.  Łk 6,38

 

Pozdrawia Was pierwszy sknera Trójmiasta - Wojciech Kotas, listopad 2015

więcej tekstów "Z dziennika duchowego" znajdziesz na  http://czasdlarodzin.pl/opinie/z-dziennika-duchowego.html

masz pytanie, uwagę, komentarz do autora? napisz do nas przez formularz internetowy http://czasdlarodzin.pl/kontakt.html

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"