Obserwacje i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu WILK Z WALL STREET(Laureat Oscara Martin Scorsese przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać... A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Zrealizowana z rozmachem gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to na co zasłużył) 

zebrane na koniec spotkania:
   

FILMU NIE POLECAM! Mimo tego, skoro już go obejrzeliśmy, wyciągniemy z niego co się dobrego da...

 • Świat inwestycji to współczesna dżungla. To miejsce walki - jak niegdyś w dzikich ostępach. Miejsce dla wojowników, myśliwych i rabusiów.
 • Duże pieniądze to nie tylko wygodne życie, dobre żarcie i laski na zawołanie, ale też... wspieranie Kościoła, ratowanie puszczyka plamistego i inne działania, za które ludzie będą kłaniać się w pas i gorąco dziękować. Pytanie tylko, co nas bardziej „kręci”. A wg bohatera filmu najlepiej mieć jedno i drugie.
 • Większość ludzi grających na giełdzie w czasie prosperity ma wrażenie bogactwa. Ale jest to bogactwo na papierze. Dopiero gdy się spienięży całość akcji można ocenić czy się faktycznie zarobiło, czy straciło.
 • Ludzie z chciwości świrują. Uciekają do używek, narkotyków, płatnego seksu.
 • Istnieją akcje śmieciowe – spółek bez szans na rozwój, sprzedawane za grosze. Na nich też można zarobić. Bohater filmu był świadomy, że zarabiał kasę „sprzedając śmieci miłośnikom śmieci”. Najczęściej oszukując ich bezczelnie. To było legalne. Ale nie było moralne.
 • Bohater chodzi na dziwki. A w relacji z żoną ogłasza „koniec hormonów”.
 • Bohater organizuje oszukańcze procedery: pompuje kurs akcji po czym sprzedaje frajerom gdy są wyjątkowo drogie. W tym celu używa podstawionych ludzi – tzw. słupów.
 • Bohater przyznaje: „-W normalnym świecie to niemoralne. Ale kto by chciał żyć w NORMALNYM świecie?”
 • „-Nawet listonosze też się chcą bogacić. Tylko amisze i buddyści nie chcą.”
 • Człowiek oddający się światu nie ma szans by się mu oprzeć.
 • „-Rozwiążecie swoje problemy zarabiając pieniądze. Za wszelką cenę zarabiając pieniądze!”
 • Oglądając to wyuzdanie i wszechobecne oszustwo, przestaje dziwić nienawiść islamistów do tego świata. Jesteśmy chrześcijanami i nie wysłalibyśmy samoloty aby uderzyły w WTC, jednak my także zaczynamy pragnąć, by ukrócić to zepsucie.
 • Belfort przyznaje: „-Moi koledzy idą po trupach . Albo sami zabiją albo zginą.”
 • W pewnym momencie przyznaje jednak więcej: „-Czuję że więcej ugryzłem niż potrafię przeżuć.”
 • Agent FBI ścigający Belforta jeździ metrem. Nie stać go na jeden dzień życia jaki miał Belfort. Smutny patrzy na współpasażerów. Czy myśli, że trzeba było przyjąć milionową łapówkę od Belforta? A może, że swoją pracą chroni takich ludzi jak tego siedzącego naprzeciw starszego pana, czy tę zmęczoną kobietę przed hienami i oszustami z Wall Street?

PODSUMOWANIE:

 • OGÓLNA OCENA: mocno poniżej oczekiwań - 3 z 10 pkt w mojej prywatnej skali;
 • EROTYKA: dominujący wymiar filmu :(
 • BRUTALNOŚĆ: niewiele
 • WULGARYZMY: w co drugim zdaniu, a w wersji angielskiej w każdym prawie zdaniu :(
 • Sugerowany wiek widza w mojej ocenie: NIE POLECAM NIKOMU!
 • Czy chciałbym go obejrzeć jeszcze raz: nie

 

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"