Obserwacje i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu „W CIENIU(Czechosłowacja, lata 50. Detektyw Hakl łapie sprawców zuchwałej kradzieży. Wkrótce odkrywa, że jego sukces był wyreżyserowany. Nikt nie chce znaleźć prawdziwych zbrodniarzy, nikt nie jest zainteresowany dowodami niewinności aresztowanych. Po zamknięciu dochodzenia Hakl postanawia na własną rękę kontynuować śledztwo. Kryminał i thriller wraz z ilustracją rzeczywistości w jakiej żyli nasi ojcowie i dziadkowie. Rozliczenie z okresem stalinizmu inne niż do jakich przywykliśmy.) 

zebrane na koniec spotkania:

 • Detektyw Hakl był najwyraźniej członkiem tajnej policji kryminalnej, a nie komunistycznej służby bezpieczeństwa – to chyba błąd tłumacza.
 • system komunistyczny był z natury oparty na kłamstwie; np. władze do ostatniego dnia zapewniały, że do wymiany pieniądza nie dojdzie
 • do 1968 roku w Czechosłowacji nie było stacjonujących wojsk sowieckich
 • Dialog między bohaterami:
     - Jaki pożytek będzie miał mój syn z ojca-tchórza? 
     - A jaki będzie miał twój syn z ojca martwego?
  Taki dylemat mieli Czesi nie tylko w czasach komunizmu.
 • Ostatecznie ojciec zostaje zamordowany, a syn zaraz potem staje w obronie słabszych, ryzykując wiele. Naśladuje ojca. Jacy powinni być nasi synowie? Odważni i szlachetni, gotowi się poświęcić (czy można nazwać takich BOHATERAMI?), czy pragmatyczni i unikający ryzyka (czy można nazwać takich TCHÓRZAMI)?
 • Komuniści przed uśmierceniem kogoś, zwykle go ciężko torturowali, by zastraszyć i zniechęcić innych.
 • Owocem śmierci tego jednego człowieka było uratowanie życia wielu innych - Żydów niesprawiedliwie oskarżonych i o mało skazanych.
 • System komunistyczny miał fazę antysemicką, był to okres lat 50-60.
 • Prześladowano przede wszystkim Żydów wierzących, zaś tym współpracującym z bolszewizmem i ateistycznym dawano spokój, a nawet wciągano ich chętnie do aparatu władzy.
 • http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0016/56203/1-16330.pdf).
 • W roku 1968 Gomułka przepędził osoby pochodzenia żydowskiego z Polski, w tym także Żydów komunistów oraz wspierających system. Ludzie ci wyjechali na Zachód i w dużej mierze stanowią do dzisiaj w świecie najbardziej zaciekłe antypolskie środowisko, zresztą bardzo skuteczne.

PODSUMOWANIE:

 • OGÓLNA OCENA: średnia - 7 z 10 pkt w mojej prywatnej skali; kryminał w stylu amerykańskim, trzyma w napięciu
 • EROTYKA: brak
 • BRUTALNOŚĆ: jak to w kryminale + scena morderstwa na Haklu
 • WULGARYZMY: brak
  • Sugerowany wiek widza w mojej ocenie: od 12 lat
  • Czy chciałbym go obejrzeć jeszcze raz: chętnie

Dziękuję wszystkim za udział. Czy warto było uczestniczyć w tym DKF?

============

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"