Obserwacje i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu „CRISTIADA(Film o prawdziwych zdarzeniach, jakie miały miejsce w Meksyku lat 20. XX wieku, kiedy to chrystusowcy walczyli z restrykcyjnym i krwawym reżimem państwa. Rząd dąży do uniezależnienia państwa od wpływów kościoła i religii. Przeciwko restrykcyjnemu, antykatolickiemu prawu oraz krwawym rządom występują chrystusowcy. Ta czteroletnia wojna, zwana La Cristiada, pochłania wiele tysięcy ofiar. Jakie są granice posłuszeństwa władzy? Kiedy prowadzimy wojnę sprawiedliwą? Czy bezbożną władzę i przemoc można zwalczać przemocą? Jak wiele można poświęcić dla Jezusa, Miłości i Prawdy?)

zebrane na koniec spotkania:

 • To zaskakujące, ale obie strony szermowały argumentami o konieczności zapewnienia swobód obywatelskich i wolności
 • katolicy ogłaszali post za wiarę, ale jawnie motywowali to „aby upokorzyć Callesa”
 • część deklarowała: możemy pomagać, ale nie będziemy walczyć; czy to nie forma hipokryzji?
 • inni z kolei: trzeba walczyć ZA Chrystusa Króla, więc bagnet na broń; walczymy ZA Pana Boga, walczymy ZA Kościół
 • Mężczyźni mają walkę wpisaną w ich tożsamość, nawet chłopcy. Gotowi są do niej bardziej niż kobiety. Ale gdy za walką stają również kobiety, to mężczyźni stają się zdolni na każde poświęcenie.
 • Ksiądz żołnierz – który zabił wielu ludzi – odprawia Mszę Świętą i rozdaje Komunię, i jest to ofiara ważna.
 • Czy godne jest by spowiadać się i zaraz stawać do walki? Tak, jeśli to walka słuszna.
 • Jeśli żyjesz tylko wspomnieniami, tylko przeszłością, to jesteś martwy za życia.
 • Kim jesteś, jeśli nie stajesz w obronie tego w co wierzysz?
 • Czy rzeczywiście wierzysz w coś, jeśli nie jesteś gotów czegoś w imię tego poświęcić?
 • Pies gdy mu dać kość, przestaje szczekać i nie gryzie.
 • Będziemy walczyć do śmierci.  (oksymoron?)
 • My piszemy plany na przyszłość, ale życie pisze plany dla nas.
 • Wolność nie może być absolutna.

Boże, daj nam żyć w czasach pokoju! Obyśmy nie musieli przeżywać dylematów, jakie mieli bohaterowie z Meksyku! A daj nam wykorzystać czas na walkę duchową, której nie brakuje i w naszym życiu!

PODSUMOWANIE:

 • OGÓLNA OCENA: film wart obejrzenia, ale nieco poniżej entuzjastycznych recenzji, odrobinę momentami patetyczny - 8 z 10 pkt w mojej prywatnej skali
 • EROTYKA: brak
 • BRUTALNOŚĆ: sceny wojenne
 • WULGARYZMY: brak (przynajmniej w wersji polskiej)
 • Sugerowany wiek widza w mojej ocenie: od 13 lat
 • Czy chciałbym go obejrzeć jeszcze raz: raczej tak

Dziękuję wszystkim za udział. Czy warto było uczestniczyć w tym DKF?

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"