Obserwacje i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu „Spadkobiercy” (Film, w którym padają fundamentalne pytania: kiedy przestajemy żyć tylko dla siebie, a zaczynamy dla innych? Kiedy ze spadkobierców zamieniamy się w spadkodawców? Czy jesteśmy warci spuścizny, którą otrzymaliśmy od przodków? Na czym polegają takie ludzkie słabości jak chciwość, sknerstwo, rozrzutność?... Czym można to skompensować?) zebrane na koniec spotkania:

 • Trzeba dzieciom zapewnić start, ale nie próżniacze życie.
 • Jeśli między małżonkami dochodzi do zaniedbania relacji, to rożnie ryzyko zdrady.
 • Może się tak zdarzyć, że ktoś stanowi problem i obciążenie dla nas nawet po swojej śmierci, jeśli sprawy są nie załatwione właściwie.
 • Bohater, mimo, że wcześniej zaniedbywał relacje z żoną, wobec jej choroby i ujawnienia, że ona go zdradzała, zachowuje się w pewnym sensie wzorowo, najlepiej jak można. A zarazem osiąga swoje cele: ujawnienie prawdy, utrzymanie powierzonego dziedzictwa w nienaruszonym stanie, odsunięcie nieetycznego współpracownika, przy minimalnych kosztach i bólu dla osób trzecich.
 • Ciekawe zdanie do własnego dziecka: „Masz większość zalet swojej matki, a co do wad, to się okaże.” Czy to zachęta, przestroga, czy może rodzaj złego słowa?
 • Wymawianie dzieciom „nie szanujecie autorytetów” nie buduje autorytetu.
 • Nic nie dzieje się przypadkiem. Zwłaszcza, gdy patrzymy duchowo.
 • Wymuszenie na kobiecie pocałunku w usta stał się komunikatem: twój mąż zdradza cię z moją żoną.
 • Po wszystkim rodzina zjednoczyła się: choćby polegało to na najprostszym w świecie wspólnym oglądaniu TV i jedzeniu chrupek. Lepsza taka relacja, niż rozpad.
 • Słowa powiedziane do umierającej żony: -Wybaczam ci wszystko. Do widzenia... moja miłości... moje cierpienie... moja przyjaciółko... żegnaj.
 • Jeszcze trochę, a niektórzy z nas będą mieli okazję powiedzieć takie słowa swojemu mężowi czy żonie... Czy uda nam się ich żegnać w miłości, mimo zranień, jakie od nich zaznaliśmy?

Boże, dziękuję Ci, że dałeś mi moją żonę! Chroń nas i naszą miłość. Ale czekam też na spotkanie z Tobą.

PODSUMOWANIE:

 • OGÓLNA OCENA: film wart obejrzenia, ale poniżej oczekiwań wynikających z recenzji, 5 z 10 pkt w mojej prywatnej skali :)
 • EROTYKA: brak
 • BRUTALNOŚĆ: brak
 • WULGARYZMY: trochę (przynajmniej w wersji polskiej)
 • Sugerowany wiek widza w mojej ocenie: od 13 lat
 • Czy chciałbym go obejrzeć jeszcze raz: niekoniecznie

Dziękuję wszystkim za udział. Czy warto było uczestniczyć w tym DKF?

============

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"