Opinie i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu „LUDZIE BOGA” zebrane na koniec spotkania: 

 • Mieszkańcy muzułmańskiej wioski proszą mnichów „Zostańcie z nami. Dzięki wam wioska żyje i się rozwija”. Wiele można dyskutować o wyzysku kolonialnym, ale pewne jest, że kraje w Afryce wiele straciły przez pozbycie się protektoratu europejskiego. Afryka dzisiaj byłaby inna. Podobnie jak inna była Afryka Północna za Cesarstwa Rzymskiego (najbogatsze rejony Cesarstwa).
 • Dziennikarze są zainteresowani głównie sensacją, tragedią. Nadzieja i miłość mniej ich interesuje. Ale to też dlatego, że mniej to interesuje odbiorców...
 • całe życie człowieka powinno być uwielbieniem Boga; widać to na przykładzie słów modlitwy psalmu (i brewiarza)  „Panie otwórz wargi moja, a usta moje będą głosić Twoją chwałę”
 • Arabowie też praktykują obrzezanie, jak Żydzi. Jest to dla nich wielkie święto. Obrzezaniu podlegają chłopcy w wieku ok. 6 lat.
 • Praktyki religijne muzułmanów są sprawowane głównie przez mężczyzn. Kobiety w tym czasie są na uboczu, sobie gadają i śmieją.
 • Ale ci mężczyźni są gorliwi! Czują się odpowiedzialni!
 • Gdy praktyki religijne są sprawowane przez kobiety, to mężczyźni się wycofują (bo tak jest im też wygodniej). Dobry przykład takiego procesu widać za granicą: tam, gdzie dziewczęta służą do Mszy jako ministrantki, często w ogóle nie ma chłopców. Jest więc tylko ksiądz (wiek >60 lat) oraz kilka długowłosych aniołków – ministrantek wokół  :)
  I zero powołań kapłańskich. Bo Kościół kojarzy się z babskim światem.
 • I nawet ma to specjalną nazwę: Kościół Żeńsko-Katolicki :)
 • Islam w filmie pokazany jest jako religia pokoju, podobna do chrześcijaństwa. Kłóci się to z innymi opiniami, a nawet z samą treścią filmu, m.in. muzułmanie modlą się „dopomóż nam Boże w walce przeciw ludom niewiernym” (cytat przybliżony), nie mówiąc o tragicznym finale
 • Koran nawołuje do walki z niewiernymi, i tylko w sferze dyskusji jest, czy ma to być walka zbrojna czy tylko ideologiczna (warto poszperać w Internecie w tym temacie)
 • Dlatego pojawia się modlitwa:
  „Panie Boże, spraw, by było jak najmniej radykalnie interpretujących Koran muzułmanów. Muzułmanie radykalnie interpretujący Koran, podkładają bomby i podrzynają gardła. Panie Boże, spraw, by było jak najwięcej radykalnie interpretujących Biblię chrześcijan. Radykalnie interpretujący Biblię chrześcijanie poświęcają życie by służyć ludziom, stają się świętymi.”
 • Obserwacje naszych gości pp. Jasińskich są takie, że muzułmanie często nie okazują współczucia i nie dostrzegają dobra jakie im czynią europejczycy. Np. był przypadek w Algierii, że polski lekarz ginekolog, który tysiącom kobiet pomagał, a wykrwawił się gdy uległ wypadkowi. Nie tylko, że nikt mu nie pomógł, ale jeszcze go obrabowano.
 • cytat z filmu: „Miłość to olśnienie. Zwłaszcza za pierwszym razem.” Wypowiedziany w kontekście miłości kobieta-mężczyzna, ale jeszcze lepiej pasujący do spotkania człowieka z Jezusem. Takie spotkanie daje światło na całe życie! I jest jedyne!
 • Warto sięgać do modlitw Ojców Kościoła i męczenników. Ćwiczą one w chrześcijańskim oddaniu serca Bogu i ludziom.
 • Bracia zakonnicy do swego opata: „Nie wybraliśmy cię po to, byś decydował sam”. Opat powinien w ważnych sprawach działać wspólnie, nie samowładnie. Ale decyzja ostateczna wspólnoty była ta sama, co pierwsza decyzja opata. Zatem bracia kierując się posłuszeństwem, zrobiliby to samo, co ostatecznie zrobili z własnej woli. Lepiej działać w wolności. Ale w razie sytuacji dramatycznej, lepiej działać dobrze bez wolności, niż w wolności, ale źle. Czyli w razie wątpliwości należy słuchać opata.  :)
 • Terrorysta: „Nie macie wyboru”. Opat: „Owszem, mamy wybór”. Świat myśli, że może zmusić innych do posłuszeństwa, ale nie uwzględnia rozwiązań, które wymykają się logice świata. Bracia woleli zginąć, niż posłuchać ludzi bezbożnych. Zawsze jest wybór.
 • Scena z filmu: terrorysta i opat. Dwaj wojownicy. Jeden z krwią swych ofiar na rękach. Drugi z Krwią Chrystusa w rękach.
 • Nie powinniśmy szukać męczeństwa.
 • Obserwacja z innego kraju. Ci, którzy w Korei uratowali się z prześladowań komunistycznych, dzielili się na dwie grupy. Jedni poddali się reżimowi, wyrzekli się Chrystusa. Drudzy męczeńsko znosili więzienie i tortury. W wolnej Korei Południowej, we wspólnotach chrześcijańskich, pierwsi byli pokorni, pełni miłości do braci. Wśród drugich było wielu, którzy otoczeni nimbem męczeństwa, zaczęli się wynosić nad innych, być opryskliwi...
 •  „Gdy poszedłeś za Jezusem, przyjąłeś powołanie, to już wtedy oddałeś Mu swoje życie.” – to zdanie podsumowuje każde chrześcijańskie powołanie. W takim stanie obojętne jest czy umrę za 30 lat, czy dzisiaj.
 • Nasze życie, gdy oddajemy je Jezusowi, jest podobne do Jego życia. On już gdy się narodził, był zagrożony, od początku, od żłóbka. Dlatego gdy stajemy po stronie Jezusa, też jesteśmy zagrożeni.
 • Módlmy się: „żeby nasze życie pokazywało innym, że Ty żyjesz”
 • Mnisi przeżyli szczególne rekolekcje przygotowując się do śmierci. Nas też to czeka, choć pewnie nie w takim tempie jak ich. Dlatego wielu ludzi nawraca się przed śmiercią. [Czekam więc na moje nawrócenie].
 • Mnisi pokazali, że są prawdziwymi facetami. A nie fircykami, bawidamkami, leniami, konsumentami mediów, przemysłu spożywczego i gumowego, takimi co zmieniają poglądy zależnie od wiatru, oraz zmieniają kobiety, bo pojawił się nowszy model... Trzymają się mocno swojego słowa i tego jedynego Słowa, co z góry przychodzi.
 • Opat pisze w pamiętniku (cytat przybliżony, z pamięci):
  „Towarzyszu ostatnich minut mojego życia, modlę się, byśmy się spotkali w niebie obaj, łotr ja i łotr ty. Obyśmy obaj zostali uznani za łotrów, którym wszystko wybaczono.”

Dziękuję wszystkim za udział. Czy warto było uczestniczyć w tym DKF?

============

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"