Obserwacje i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu „JACK STRONG(Jack Strong to pseudonim operacyjny Ryszarda Kuklińskiego. Jego historię zna każdy - pułkownik Ludowego Wojska Polskiego kontaktuje się z wywiadem amerykańskim i przez lata współpracy przekazuje CIA informacje dotyczące planów wojsk ZSRR, związanych m.in. z wykorzystaniem broni nuklearnej, a także zamiarem wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Po wszystkim Ryszard Kukliński twierdzi, że chociaż zdradził, to dla dobra państwa. Zdrajca czy bohater? Gdzie była Ojczyzna Kuklińskiego?) 

zebrane na koniec spotkania:

 • Brutalność systemu komunistycznego. Zgładzenie Olega Pieńkowskiego, oficera sowieckiego, który pracował dla amerykanów przez wrzucenie żywcem do pieca hutniczego, miało na celu zastraszenie innych. Film z tej egzekucji podobno pokazywano pracownikom służb na przestrogę (ten wątek pominięto w filmie). Warto tu pamiętać, że lata 70, których film głownie dotyczy i tak były wersją soft tego, co działo się za Stalina.
 • Kukliński wymyślił plan wojny sowietów z zachodem taki sam jak sztabowcy sowieccy. W ten sposób obnażył ich rzeczywiste plany oraz pokazał sowietom, że można ich rozpracować, a ich zamierzenia nie są nie do odgadnięcia.
 • Polscy oficerowie rozmawiają ze sobą: A w tym systemie mamy być stać się radzieccy. Czy jesteśmy już radzieccy? Czy tylko się nam naiwnie wydaje że jesteśmy Polakami, że jesteśmy jak Kościuszko?
 • "Nie zdradziłem polskiej armii, ale wasali sowieckich. Nie przekazałem tajemnic polskich ale sowieckie. Nie zdradzałem Polski, lecz Układ Warszawski, który był wrogi Polsce i był przyczyną jej zniewolenia. W dodatku Układ Warszawski planował wielką wojnę, która doprowadziłaby do zniszczenia całego kraju i śmierci dziesiątków milionów ludzi." Taką motywację reprezentuje Kukliński.
 • Amerykanie odnosili się do Kuklińskiego z najwyższym szacunkiem: „Nie jest naszym szpiegiem, ale aliantem. Nie będziemy mu dawać rozkazów.” Kukliński co do zasady nie pobierał wynagrodzenia za przekazywane informacje. Ryzykował życiem dla idei wolnej od komunizmu Polski.
 • Rodzina Kuklińskiego nie miała pojęcia co on robi. Wyśmiewała go jako komunistycznego pachołka, sądząc, że jest lojalnym sługą znienawidzonej władzy.
 • Milicja proponuje żeby sprać tyłek pyskującemu synowi, jeśli Kukliński nie daje rady. Kiedyś to były czasy!
 • Reżyser Pasikowski daje wyraz swoim sympatiom politycznym gdy pokazana jest lista osób planowanych do internowania w 1981 roku. Są to nazwiska takie jak Kuroń czy Michnik. Nie zauważyłem nazwisk ich obecnych przeciwników politycznych.
 • Także brakowało w filmie dokładniejszego opisania sowieckich planów z lat 70.   Planów inwazji na Europę i wojny nuklearnej. Wspomniano tylko, że Polska byłaby obszarem przeznaczonym na jądrową strefę buforową. Inaczej mówiąc Polska stałaby się dymiącym pasem zgliszcz nuklearnych. Trzeba dodać, że zniszczeń miałyby dokonać państwa Zachodu, aby chronić się przed przed gigantycznym atakiem wojsk Układu Warszawskiego. Brakowało w filmie wizualizacji tych planów i scenariuszy.
 • Stosunki rodzinne Kuklińskiego opisane są jako trudne, ale w miarę poprawne. Jednak według historyków Kukliński zdradzał żonę wielokrotnie, uchodził za kobieciarza. Pomagało to mu w pracy szpiegowskiej, jednak nie tylko o kamuflaż operacyjny chodziło. Tak więc w filmie pokazano go w zbyt pozytywnym świetle - jako wiernego męża (choć zapracowanego i rzadko bywającego w domu).
 • Na podstawie błędów gramatycznych popełnianych w angielskim można rozpoznać narodowość. Tak Amerykanie domyślili się, że Kukliński jest Polakiem, zanim doszło do bezpośredniego spotkania.
 • Pościg po Warszawie zrobiony realistycznie, jak pościgi w sensacyjnych filmach amerykańskich, jednak przykrojone do siermiężnych warunków PRL, z całkiem ciekawym, nawet zabawnym efektem.

PODSUMOWANIE:

 • OGÓLNA OCENA: dobra - 7 z 10 pkt w mojej prywatnej skali;
 • EROTYKA: brak
 • BRUTALNOŚĆ: prawie brak
 • WULGARYZMY: raczej brak
  • Sugerowany wiek widza w mojej ocenie: od 12 lat
  • Czy chciałbym go obejrzeć jeszcze raz: niekoniecznie

Dziękuję wszystkim za udział. Czy warto było uczestniczyć w tym DKF?

============

UWAGI ORGANIZACYJNE:

Udział jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona 

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg Milosc_tak_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg taniec_w_P_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg serce_kawalki_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg PrayStation_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg niezadowolony_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg always connected_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg ameba_zycie_270.jpg Jezus_na_facebooku_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg wielkosc_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg witamina_B_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg nie wytykaj_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"