Obserwacje i wnioski z ostatnio prezentowanego filmu „BÓG NIE UMARŁ (God's Not Dead), USA 2014, 1 godz. 52 min. reżyseria: Harold Cronk  (Josh sprzeciwia się poglądom profesora filozofii. Aby zaliczyć kurs, musi udowodnić, że Bóg istnieje. Słynny film, reklamowany jako wspaniałe narzędzie do przekonywania wątpiących. Jednak otrzymał także skrajnie przeciwne oceny recenzentów, np. "Choć reżyser obnosi się z pobożnością, sprawia wrażenie, jakby metod argumentacji uczył się od propagandzistów z radzieckiej Rosji. W efekcie stworzył dzieło tak mierne, że aż obraźliwe dla wyznawanych przez siebie wartości. W ramach pokuty powinien zamienić plan filmowy na klasztor i już nigdy więcej nie chwytać za kamerę...")

zebrane na koniec spotkania:

 • krótko: Bóg nie umarł!
 • Czas dania świadectwa to czas decyzji, czasami trudnej, grożącej nieprzyjemnymi skutkami
 • Tylko prawdziwe zagrożenie weryfikuje naszą wiarę
 • profesorowie Dawkins i Hawking są guru dla wszystkich ateistów i agnostyków; twierdzą, że wszelka religia jest zła, jest przyczyną przemocy i zacofania, oraz, że ludzkość kiedyś odnajdzie „teorię wszystkiego” czym nauka ostatecznie pokona religię i wszelkie zacofanie. Znowu nasuwa się myśl, że pogłoski o rychłym odnalezieniu tej „teorii wszystkiego” są cokolwiek przesadzone!
 • Miłość to współcześnie najbardziej nadużywane słowo. A używamy go najczęściej, gdy czegoś chcemy od drugiego człowieka.
 • Do młodej, szukającej męża kobiety: -Niewłaściwy mężczyzna nigdy cię nie doceni. Dla właściwego będziesz wszystkim.
 • Muzułmanie żyją w oddzielnym świecie, tworzą świat gdzie obowiązują odrębne wartości.
 • młoda muzułmanka odsłania twarz gdy tylko ojciec jej nie widzi, wyraźnie chce wyrwać się ze swojej kultury, dowiadujemy się wkrótce, że stała się właśnie chrześcijanką, ukrywając to przed rodziną
 • Na końcu filmu jest pokazany koncert chrześcijańskiej grupy muzycznej. Połączony ze świadectwami i ewangelizacją, akcją sms’ową itd. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to jakiś substytut Mszy Świętej, nabożeństwa ze swoją liturgią, modlitwą, muzyką, głoszeniem i poczuciem wspólnoty. Czy taka zamiana Mszy na koncerty będzie coraz częstsza i w jakim zakresie trzeba się temu opierać, a w jakim wykorzystywać – jest to ciekawy temat do dalszych przemyśleń.
 • W filmie profesor wywiera na studenta bezprawną presję; posuwa się do gróźb; trudno to sobie wyobrazić by takie zachowanie pojawiło się w rzeczywistości, gdyż jest to zachowanie karalne.
 • Ludzie przekonani o swej intelektualnej wyższości, tworzą zamknięte elitarne kręgi znajomych, które ich utwierdzają w tym przekonaniu. W istocie zamykają się na nowe idee.
 • Film faktycznie posługuje się dość oklepanymi stereotypami: przeciwnicy wiary są aż zaślepieni, pokonywani są dość łatwo, muzułmanie biją kobiety itp. Jak dla mnie zbyt mało było tej merytorycznej dyskusji, ale to może być tylko moje prywatne odczucie. Ogólnie miałem nadzieję na trochę poważniejsze i nowatorskie potraktowanie tematu.

 

PODSUMOWANIE:

 • OGÓLNA OCENA: 7 z 10 pkt w mojej prywatnej skali;
 • EROTYKA: brak
 • BRUTALNOŚĆ: brak
 • WULGARYZMY: brak
 • Sugerowany wiek widza w mojej ocenie: dowolny
 • Czy chciałbym go obejrzeć jeszcze raz: raczej tak

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

Jezus_na_facebooku_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg witamina_B_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg ameba_zycie_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg niezadowolony_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg wielkosc_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg Milosc_tak_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg always connected_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg nie wytykaj_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg taniec_w_P_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg serce_kawalki_270.jpg PrayStation_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"