Kochani Rodzice!

Rozpoczynamy nowy rok formacji, w którym sporo zmian - wierzymy, że na lepsze. Te zmiany obejmują też formację dzieci.

Chcemy aby...

 

Chcemy aby nasze dzieci przychodziły na zajęcia, dobrze się na nich czuły, dobrze bawiły i aby dzięki nim zbliżały się do Boga oraz rówieśników.

Ciocie i wujkowie - bo chcemy, aby właśnie tak dzieci zwracały się do opiekunów - pragną zrobić wszystko, co w ich mocy, żeby tak było.

Ale kluczowa jest tu Wasza postawa i Wasza pomoc. Wasza świadomość, że chcemy NASZE dzieci wychowywać, formować, budować relacje między nimi.

Dlatego bardzo potrzebna jest dobra wola i współpraca rodziców przejawiająca się także w stosowaniu się do zasad ustalonych przez opiekunów oraz punktualność.

 

W tym roku mamy trzy grupy wiekowe:

Przedszkolaki - główni odpowiedzialni Anita i Andrzej Hoppa.

Klasy I-IV - główni odpowiedzialni Marysia i Paweł Kunda

Starsze dzieci i młodzież - główni odpowiedzialni Wanda, Piotr i Teresa Witek.

 

Prosimy aby dzieci przychodziły zawsze do swojej grupy wiekowej (nawet jeśli wymaga to dodatkowej pracy i motywacji z Waszej strony).

Ważne jest uczestnictwo dziecka w każdym spotkaniu (nawet jeśli dziadkowie czy "rodzona" ciocia zaoferowała pomoc w opiece), aby miało możliwość tworzyć wspólnotę i brać udział w formacji. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje losowe, ale wyślijmy wtedy sms-a do opiekunów o nieobecności - to bardzo im pomoże w organizacji zajęć.

 

Punktualnie przyprowadzajmy i odprowadzajmy dzieci na zajęcia - to bardzo ważne dla tych, którzy służą naszym dzieciom.

Chcemy aby niezwłocznie po mszy dzieci były odprowadzone do sali w STO (przedszkolaki) lub zgromadzone przy parafii, na rogu ogrodzenia na zewnątrz - tak aby uniknąć ścisku i zamieszania przy wejściu (starsze dzieci).

 

Prosimy aby dzieci nie wchodziły do domu parafialnego przed spotkaniem. To bardzo dezorganizuje zbiórkę i sprawne rozpoczęcie zajęć. Toalety są w szkole i prosimy, aby dzieci tam z nich korzystały. Jeśli któreś z dzieci zaraz po mszy umiera z głodu i nie dojdzie nawet na zajęcia - zaopatrzcie je w kanapkę i picie (podwójną ilość - aby miało też później na przerwę posiłkową w trakcie zajęć). Wielu z nas stara się nie karmić swoich dzieci słodyczami - a zwłaszcza przed obiadem. Często jest to spowodowane nietolerancją pokarmową, alergią albo po prostu dbałością o zdrowie. Stosowanie tej zasady staje się bardzo trudne w momencie, kiedy koledzy i koleżanki ze wspólnoty wynoszą z naszej kawiarenki garście słodyczy i w najlepsze się nimi objadają. Uczulcie na to swoje dzieci, bo na pewno będą to wolały usłyszeć od mamy i taty niż od cioci lub wujka.

Starajmy się też przypomnieć dziecku (małemu i dużemu) przed spotkaniem, że idą do grupy swoich przyjaciół, że aby one czuły się dobrze powinny dobrze się zachowywać. Wszyscy z pewnością wiemy co to w szczegółach oznacza.

I chyba najważniejsza prośba, postarajmy się aby wszystkie dzieci we Wspólnocie były NASZE.

 

Zależy nam na tym bardzo, aby rodzice byli zaangażowani i czuli się współodpowiedzialni za wzrastanie dzieci we Wspólnocie dlatego - z inicjatywy Wandy i Piotra Witków, którzy mają doświadczenie w tym temacie -  chcemy zorganizować na pierwszym grudniowym spotkaniu Wspólnoty tzw. Forum Rodziców. Podczas tego spotkania osoby odpowiedzialne za poszczególne grupy wiekowe opowiedzą o zajęciach, podzielą się ogólnymi spostrzeżeniami, posłuchają głosu rodziców. Chcemy, aby był to także czas dzielenia się w grupach związanych z wiekiem dzieci. To w grudniu. Do tego czasu jeszcze trochę spotkań przed nami  dlatego już teraz prosimy Was o wolę współpracy.

 

Najbliższe spotkanie już 4 X:

Prosimy jak zawsze o buty na zmianę oraz coś do jedzenia i picia dla dzieci.

PRZEDSZKOLAKI niech przyniosą na zajęcia dowolne warzywo lub owoc (w całości, nie obrane).

DZIECI I-IV prosimy  o przyniesienie dużych i grubych pędzli malarskich (jeśli ktoś ma więcej niech przyniesie dla kolegi, który może zapomnieć)

 

Pozdrawiamy w Panu,

Monika i Irek

 

Wspólnota CdR

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998 i do roku 2014 działała w Gdańsku Matemblewie. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów.

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.


Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin. Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.

Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Co Słowo mówi do Ciebie?

Król Nabuchodonozor powiedział [do trzech młodzieńców]: Czy jesteście gotowi - w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych - upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?

na podst. Dn 3,14nn

Niegdyś wszystkie dostępne instrumenty, dzisiaj wszystkie dostępne media nas przekonują by oddać pokłon współczesnym ideologiom-bożkom.
TV, YT, FB,... od nas jednak zależy, czy się bożkom pokłonimy. Czy media będą nam służyć, czy też my im?

No_sex_without_marriage_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg witamina_B_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg always connected_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg ameba_zycie_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg PrayStation_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg wanted_Sepia_270.jpg Milosc_tak_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg serce_kawalki_270.jpg Jezus_na_facebooku_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg taniec_w_P_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg niezadowolony_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg nie wytykaj_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg wielkosc_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"