Rdz 46,30 Izrael odezwał się do Józefa: «Teraz mogę już umrzeć, skoro zobaczyłem ciebie, że jeszcze żyjesz»

Kiedy jest dobry czas by umrzeć? Chciałoby się powiedzieć, że pytanie jest głupie, bo przecież nigdy.

Ale wszyscy wiemy, że to niemożliwe. W sensie biologicznym każdy z nas będzie miał swój kres. Zatem jeśli już mamy umrzeć, to kiedy? Można uzasadniać różne odpowiedzi. Że trzeba zaczekać aż nasze ciało się zestarzeje, przestanie funkcjonować na poziomie zapewniającym odpowiednią tzw. jakość życia. Albo gdy dzieci się usamodzielnią. Gdy zbierzemy majątek, albo gdy zjeździmy wycieczkami pół świata. Różnie można sobie wyznaczać cel życia i jego spełnienie.

Patriarcha Jakub (czyli Izrael wedle imienia jakim nazwał go Bóg) określił cel i kres swego życia inaczej. To zobaczenie swych dzieci jako żywych: «Teraz mogę już umrzeć, skoro zobaczyłem ciebie, że żyjesz».

Co to znaczy? Oczywiście, co to znaczy w sensie duchowym, gdyż sens bezpośredni jest oczywisty (Jakub ucieszył się, że zobaczył swego ukochanego syna Józefa żywego).

Najpierw, żeby taka analiza miała podstawy, w ogóle musimy mieć dzieci. Biologicznie lub duchowo, społecznie czy chociaż emocjonalne. Ale takie czy inne "dzieci"musimy mieć. Potem: musimy je odchować, doprowadzić do dojrzałości biologicznej i społecznej.  Musimy je też wychować. Nauczyć dobrego postępowania w różnych sytuacjach. Wreszcie powinniśmy je przygotować do oderwania się od nas, do odłączenia od swych rodziców, a nawet zadbać, by takie odłączenie, samodzielne stanięcie na własnych młodych nogach faktycznie nastąpiło. Wszystko to jest konieczne, by ustanowić nowe, autonomiczne młode życie. To wszystko mają na celu wszyscy dobrzy rodzice.  Ale myślę, że jest w procesie przekazywania życia jeszcze jedno zadanie. To kwestia życia duchowego, życia wewnętrznego, duszy. Człowiek żyje w pełni dopiero, gdy także żyje duchowo. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? - powie kiedyś wprost Pan Jezus (Mt 16,26)

Jakże wielu rodziców cieszy się, że dzieci wyrosły, mają 195 cm wzrostu, piękne włosy, świadectwo z paskiem, pracę w korporacji, mieszkanie czy samochód, a nie zauważa (i w ogóle tego nie bada), że gdzieś dusza dziecka się zagubiła... Że dziecko żyje dla siebie tylko, dla swego potomstwa tylko, dla swoich pragnień tylko, a że dziecko nie dba o sprawy Boże, że Słowo jest w jego życiu nieobecne. Że duchowo to dziecko jest martwe. Inaczej jest, gdy dziecko nie żyje tylko dla swych przyjemności, marzy nie tylko o jeszcze piękniejszych wakacjach czy samochodzie o jeszcze większej ilości napędzanych kół, lecz spieszy z pomocą słabym, rozwija się w poznawaniu Bożej Woli, studiuje Słowo, promuje chrześcijańskie wartości i poglądy. Nie boi się świadczyć o wierze swojej i swoich przodków. Staje w obronie Prawdy i samo się nią kieruje. Podejmuje walkę, nie przymyka oczu ani na Zło, ani na Dobro.

Słowem, dopiero takie dziecko żyje duchowo.

I wtedy dopiero jest czas byśmy spokojnie umierali. Gdy nasze dzieci będą żyły w każdym wymiarze, a zwłaszcza w wymiarze duchowym.

Czy to, o czym tu piszę, miał na celu Pan Bóg, gdy najpierw w usta Jakuba, a potem w serce natchnionego autora księgi Rodzaju wykładał słowa przytoczone na wstępie, że Jakub stwierdził, że jego syn Józef ŻYJE? Nie wiem. Ale z pewnością słowa te zachęcają mnie do takiej modlitwy serca:

Boże spraw, abyśmy wszyscy mieli możliwość, siłę i mądrość, aby mieć dzieci i wychować je do życia. I abyśmy widzieli, jak są duchowo żywe i z obfitości przekazują to życie dalej. Wtedy będzie czas, byśmy już spotkali Ciebie.

Wojciech Kotas, lipiec 2015

więcej tekstów "Z dziennika duchowego" znajdziesz na  http://czasdlarodzin.pl/opinie/z-dziennika-duchowego.html

masz pytanie, uwagę, komentarz do autora? napisz do nas przez formularz internetowy http://czasdlarodzin.pl/kontakt.html

Wspólnota CdR

    

Wspólnota "Czas dla Rodzin" powstała w roku 1998. Od 2014 roku spotyka się w Oliwie w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej u oo. Cystersów. Od września 2020 spotyka się w parafii Bożego Ciała na Morenie w Gdańsku (dojazd-kilknij).

Celem wspólnoty jest ukazywanie piękna powołania do chrześcijańskiego życia rodzinnego.
Jako mężowie, żony, matki i ojcowie staramy się być otwarci na prowadzenie przez Ducha Świętego oraz korzystamy ze świadectw, modlitw, obecności braci i sióstr – we wspólnocie rodzin.Przebywanie razem, poświęcanie czasu, znoszenie trudności daje owoce: dary Ducha Świętego oraz ubogacone życie małżeńskie.
Patronem wspólnoty jest Święta Rodzina.

Jesteśmy członkiem Konwencji Wspólnot Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) oraz należymy do światowej sieci wspólnot przymierza The Sword of The Spirit.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy

 • do życia w kontakcie z małżeństwami
  które starają się żyć w jedności z Jezusem, w chrześcijańskim i twórczym środowisku
 • na otwarte spotkania – Dni Wspólnoty z udziałem dzieci, w podane w kalendarium niedziele (z reguły pierwsza i trzecia niedziela miesiąca) w godz. 10:00 -13:30, w kościele Msza Św., potem w sali konferencyjnej gdzie łączymy czas modlitwy z konferencją na określony temat;
 • na spotkania małych grup małżeńskich, które odbywają się co 4 tygodnie lub co 2 tygodnie (zależnie od możliwości danej pary); dają okazję do zbliżenia się do innych osób i poznania wielu ważnych spostrzeżeń dotyczących życia małżeńskiego; zaczynamy od serii pięciu spotkań Twórcy Domowego Ogniska: Wierni Przyrzeczeniu – cykl podstawowy, jakby „prawo jazdy” dla wszystkich małżonków (nie tylko młodych!). Jest to podstawowa droga budowania relacji osobistych w naszej wspólnocie.
 • na Kursy Filipa, Nowe Życie, Pryscylla Akwila i inne kursy SNE
  Zalecamy te krótkie rekolekcje wszystkim.
 • dla naszych milusińskich
  Spotkanie ze Św. Mikołajem – w karnawale Bal Przebierańców dla dzieci. Ale bawić się mogą nawet dorośli.
 • na wyjazd majowy
  W czasie długiego majowego weekendu oraz na jesieni, najczęściej nad jeziorem, nie tylko woda i do tej pory niezawodne piękne słońce, ale też miłe towarzystwo i brak nudy, bo przeżywamy konferencje, wspólną modlitwę i Eucharystię.
 • wyjazdy letnie - rekolekcje połączone z wypoczynkiem.

Szczegółowy plan spotkań - zobacz KALENDARIUM

Jezus zapytał swych uczniów: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" A oni odpowiedzieli: "Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków". Jezus zapytał ich: "A wy za kogo Mnie uważacie?" Odpowiedział Szymon Piotr: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego".

Mt 16,13-14

Jedynie Piotr dopuścił, że Jezus może być Kimś Nowym, kogo jeszcze nie było, nie jakąś powtórką, postacią z przeszłości.
zobacz wcześniejsze wpisy "Co Słowo mówi"

Milosc_tak_270.jpg witamina_B_270.jpg straciles_nadzieje_zolw_270.jpg dziecko_potrzebuje_270.jpg Google_nie_zna_odpowiedzi_270.jpg PrayStation_270.jpg cwiczenia_sylwetka_270.jpg oddaj_zycie_satysfakcja_270.jpg Bog_jest_doskonaly_270.jpg always connected_270.jpg dziecko_a_komputer_270.jpg taniec_w_P_270.jpg byc_prawie_wierzacym_270.jpg Jezus_na_facebooku_270.jpg tesknota_za_staloscia_270.jpg zabic_mnie_teraz_270.jpg Nie_mozesz_zasnac_270.jpg naprawianie_tasma_270.jpg modlitwa_bezprzewodowy_270.jpg rozwiedz_sie_by_stracic_pol_majatku_270.jpg darmowa_podroz_270.jpg ameba_zycie_270.jpg centrum_handlowe_270.jpg Biblia_z_zakladkami_270.jpg nie_lubimy_samotnosci_270.jpg wielkosc_270.jpg nie wytykaj_270.jpg serce_kawalki_270.jpg pozwol_Bozemu_Slowu_270.jpg człowiek_stworzyl_Boga_270.jpg Jezus_nieustannie_270.jpg niezadowolony_270.jpg reagujesz_poczwornie_270p.jpg wanted_Sepia_270.jpg zmien_plyte_modlitwe_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_niebo_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_bochenek_270.jpg Przebacz_wrogom_270.jpg No_sex_without_marriage_270.jpg nie_boj_sie_dzieci_mojzesz_270.jpg darmowy_chleb_270.jpg mydlo_uszlachetnia_270.jpg gdyby_Bog_mial_lodowke_270.jpg nierozerwalne_obraczki_270.jpg Tato_niebieski_widzi_270.jpg niedzielna_super_promocja_270.jpg kochamy_zwyklych_ludzi_270.jpg

Co Słowo mówi do Ciebie?

Wy, którzy gnębicie ubogiego i mówicie: 
Kiedyż minie szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?

 na podst. Am 8,4-5

Problem handlu w dni święte istnieje od starożytności. W Polsce zaczęto ostatnio także powtarzać
"Kiedy minie niedziela, byśmy mogli otworzyć nasze centra handlowe?"