Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Wysławiajcie ze mną Pana, wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Skosztujcie wszyscy, jak dobry jest Pan Bóg.
Wybrane wersety z psalmu 34 który Kościół proponuje nam do rozważenia w ostatnich dniach, mogą być odczytywane na wiele sposobów. Są to niewątpliwie słowa człowieka wierzącego. Jego relacja z Bogiem jest żywa i silna. Człowiek ten ma relację ze Stwórcą o szczególnym charakterze. Nie ma tu miejsca na pretensje, złość, żal czy smutek. Przeciwnie, słowa są pełne radości. Nie ma też miejsca na poczucie małości, kompleksy czy wstyd. Jest za to relacja bliskości i otwartości. Nie wyczuwa się dystansu, ale rodzaj śmiałości, pewność - wynikające z przekonania o byciu we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Nie jest to człowiek samotny, ale żyjący wśród innych, i zachęcający innych do wspólnego uwielbienia. I do wspólnej radości. To co jest jego relacją wewnętrzną, wewnętrznym skarbem, chce by stało się powszechne, dobrem wspólnym. Dostępnym dla wszystkich, jeśli tylko zechcą dołączyć.
O jaką chwałę chodzi? O jakie wspólne błogosławienie Jego Imienia? O jakie kosztowanie Jego dobroci? O jaką chwałę zawsze na moich ustach? O jakie patrzenie powodujące napełnienie się radością?
Zaproponuję konkretną interpretację. Człowiekiem tym jest każdy kapłan dokonujący Przeistoczenia. To on podnosi Eucharystię, pokazuje wiernym. Oni dostrzegają w eucharystycznym chlebie Pana. W słowach świętych modlitw oddawana jest najwyższa cześć. Na jego ustach chwała i uwielbienie. Wiara i radość. Moc i błogosławieństwo. Uwolnienie z grzechów. Wreszcie, możliwość skosztowania fizycznego - jak dobry jest Pan.
Daj nam Panie Jezu, najwyższy i prawdziwy Kapłanie, kapłanów świętych i wiernych, którzy będą pokazywać Twoją chwałę. Daj nam samym wiarę i bliskość z Tobą taką, jaką mieli - i mają ciągle - kapłani tacy jak Melchizedek, Mojżesz, Dawid, Ezechiasz, św. Jan Paweł II...
Wojciech Kotas, marzec 2016
(Interpretacja psalmu jako tekstu mówiącego o Eucharystii - mój syn Łukasz, lat 13, w ramach promowanych przez naszą wspólnotę "wigilii niedzieli", czyli sobotniego rodzinnego rozważania Słowa)
więcej tekstów "Z dziennika duchowego" znajdziesz na http://czasdlarodzin.pl/opinie/z-dziennika-duchowego.html
masz pytanie, uwagę, komentarz do autora? napisz do nas przez formularz internetowy http://czasdlarodzin.pl/kontakt.html