questions and answers

Czyli WIEcEJ PYtaŃ i odpowiedzi żeby lepiej poznać Wspólnotę - Jakie często się pojawiają
(Prosimy też zapoznać sie z zakładką /jestemnowy)

Czy jest to wspólnota tylko dla małżeństw? Jakie jest podejście do singli, samotnych matek/ojców, wdowców itd?

Wspólnota nie jest zarezerwowana tylko dla małżeństw. Jest otwarta na wszystkich, w tym na osoby samotne, samotne matki i ojców, wdowców oraz osoby w innych sytuacjach życiowych. Każda taka osoba ma swoją rodzinę, więc jesteśmy miejscem gdzie może znaleźć wsparcie. Ponadto, staramy się być RODZINĄ dla siebie nawzajem więc jeśli jesteś samotny liczymy, że możesz znaleźć tu przyjaciół... 

Jakie korzyści duchowe mogę osiągnąć, dołączając do wspólnoty?

Dołączenie do wspólnoty może przynieść wiele korzyści duchowych, takich jak pogłębienie relacji z Bogiem, wsparcie w modlitwie, uczestnictwo w rekolekcjach, a także możliwość wymiany doświadczeń z innymi członkami wspólnoty, co sprzyja duchowemu wzrostowi. W małych grupach staramy się dzielić tym co dzieje się w naszym życiu duchowym. Radujemy się razem i czasem płaczemy razem, przeżywając nasze radości i smutki.
Jeśli chcesz dołączyć do małej grupy prosimy o kontakt z Bartkiem (tel. 504 761 560 bartlomiej.zosiuk@czasdlarodzin.pl)
Bartek zada podstawowe pytania o to gdzie mieszkacie, ile macie dzieci, w jakim wieku są dzieci.  Wszystko po to, aby znaleźć grupę dla was w miarę  bliską lokalizacyjnie i dopasowaną wiekowo. Możliwe że na grupę trzeba będzie poczekać kilka tygodni albo niestety czasem dłużej - jest to związane z  kwestiami organizacyjnymi.

Czy wspólnota jest otwarta na osoby na różnym etapie rozwoju duchowego?

 Tak, wspólnota jest otwarta na osoby w różnych etapach rozwoju duchowego. Niezależnie od tego, czy ktoś jest młody w swojej wierze, czy ma dłuższe doświadczenie, każdy jest mile widziany i mamy nadzieję, znajdzie miejsce dla siebie, na miarę naszych możliwości. Prosimy tu o wyrozumiałość. Jeśli nie czujesz się dobrze wśród nas, daj znać w ankiecie albo mailem, albo przez bezpośredni kontakt z odpowiedzialnymi.

Jakie są możliwości zaangażowania się w życie wspólnoty Czas dla Rodzin?

 Istnieje wiele możliwości zaangażowania się we wspólnotę, w tym pomagać w organizacji wydarzeń, uczestniczyć w grupach tematycznych, dzielić się swoimi talentami, pomagać w administracji czy wspierać innych członków. Wspólnota oferuje wiele możliwości aktywnego uczestnictwa - od sfery duchowej po rozrywkę i głębokie relacje. Przede wszystkim jednak można się zaangażować przez osobisty wzrost duchowy i aktywne korzystanie z propozycji wspólnoty.  Wierzymy, że każdy ma talenty jakimi został obdarzony od Boga i chcielibyśmy, aby każdy z nas rozwijał je i nimi służył w naszej wspólnocie. 
Podajemy tu spis służb (diakonii) jakie istnieją albo o jakich myślimy, aby powstały. Nie widzisz na liście czegoś o czym marzysz? Zaproponuj swoje ręce i serce dla nowej służby!
Jeśli chciałbyś włączyć sie w służbę proszę o kontkakt na mail kontakt@czasdlarodzin.pl
Jeśli wolisz kontakt telefoniczny prosimy o kontakt z Bartkiem +48504761560

Czy Czas dla Rodzin oferuje coś także dla osób samotnych?

Tak, gorąco zapraszamy osoby samotne oraz w każdej sytuacji życiowej. Wspólnota nie jest zarezerwowana tylko dla małżeństw. Jest otwarta na wszystkich, w tym na osoby samotne, samotne matki i ojców, wdowców oraz osoby w innych sytuacjach życiowych. Każda taka osoba ma swoją rodzinę, więc jesteśmy miejscem gdzie może znaleźć wsparcie. Ponadto, staramy się być RODZINĄ dla siebie nawzajem więc jeśli jesteś samotny liczymy, że możesz znaleźć tu przyjaciół…
Każdy przypadek będzie indywidualnie zaopiekowany i rozeznany. Jednak czasami może się zdarzyć, że zaproponujemy Tobie inne miejsce, jeśli sami nie będziemy w stanie tobie towarzyszyć lub okaże się to dla Ciebie z różnych powodów trudne.

Czy muszę mieć jakieś wcześniejsze doświadczenie w podobnych grupach, aby dołączyć?

 Nie, nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w podobnych grupach, aby dołączyć do wspólnoty. Otwarta postawa i chęć rozwoju duchowego są wystarczające, aby stać się częścią wspólnoty.

Jakie inicjatywy są skierowane do małżeństw lub par przygotowujących się do małżeństwa?

Wspólnota oferuje różnorodne inicjatywy dla małżeństw oraz par przygotowujących się do małżeństwa, takie jak warsztaty, spotkania tematyczne, a także programy formacyjne, które pomagają w budowaniu zdrowych relacji i pogłębianiu duchowego wymiaru małżeństwa. Informacja o spotkaniach jest dostępna w Kalendarium.
Obecnie wspólnota używa następujących narzędzi w formacji małżeńskiej:
  • kurs Alpha dla par 
  • kurs Pryscylla i Akwilla dla małżeństw sakramentalnych (najczęściej w walentynki jako 3 dniowy kurs wyjazdowy, z opieką dla dzieci).
Przygotowujemy się do prowadzenia cyklicznych kursów dla narzeczonych by służyć w tym zakresie w niedalekiej przyszłości.

Czy spotkania wspólnoty są odpowiednie zarówno dla osób młodszych, jak i starszych?

Tak, spotkania wspólnoty są otwarte dla osób w każdym wieku. Wspólnota stara się dostosować programy i inicjatywy, aby były odpowiednie i wartościowe zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników. Liczymy na to aby nawzajem się uzupełniać i służyć sobie jak w wielopokoleniowej rodzinie. Jednak ponieważ spotkania mają często elementy “charyzmatyczne”, dzieciom raczej proponujemy oddzielne zajęcia, dostosowane do wieku.

Jakie wsparcie duchowe oferuje wspólnota dla rodziców?

Wspólnota oferuje różne formy wsparcia duchowego dla rodziców, takie jak grupy modlitewne, warsztaty dotyczące wychowania dzieci w wierze oraz możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi rodzicami. Jako wspólnota rodzin chrześcijańskich dajemy naszym dzieciom środowisko podobnych wartości, okazji do zawierania dobrych przyjaźni oraz wspólną grupę kontrolną. Dzieci w ramach własnego wzrostu mniej słuchają rodziców, a bardziej swoich rówieśników a nawet “wujków czy cioć”. Chcielibyśmy aby grupą kontrolną były dzieci z naszej wspólnoty stąd dajemy im możliwość wzrostu, wspólnych spotkań i wyjazdów.
Zachęcamy do zapoznania się z filmami w zakładce “O nas”.

Co to jest przymierze wspólnoty?

Przymierze wspólnoty to spis zasad członków wspólnoty, która określa zasady współpracy, wspólnego działania oraz zobowiązania do życia zgodnie z wartościami wspólnoty. Jest to propozycja dla wszystkich uczestników, a jeśli ona odpowiada Twoim wartościom, to z czasem będziesz mógł przystąpić oficjalnie do przymierza.
Treść przymierza dostępna jest tutaj  /przymierze

Jak można wejść do przymierza wspólnoty?

Wierzymy głęboko, że jest to powołanie dla niektórych rodzin i jest to decyzja, którą należy podjąć bez pośpiechu. Kilka lat pożyć życiem wspólnotowym, zaangażować się i zobaczyć czy to jest dla Was.
Aby wejść do przymierza wspólnoty należy przejść pełną formację która trwa od 3 do 5 lat. Są to podstawy życia chrześcijańskiego oraz życia wspólnotowego ujęte w formie “Drogi do Przymierza”. Na każdym etapie z tej formacji można zrezygnować.
Zakończeniem tego procesu jest uroczyste i publiczne potwierdzenie wejścia do Przymierza Czasu dla Rodzin. Uroczystość ta organizowana jest co kilka lat. 

Jak stać się członkiem Stowarzyszenia CdR?

Stowarzyszenie Wspólnota Czas dla Rodzin jest formalną emanacją naszej wspólnoty. Jeśli chcesz czuć się pełnym członkiem CdR, powinieneś dołączyć do SWCDR. Stowarzyszenie jest osobą prawną, zatwierdzoną przez prawo cywilne oraz także posiadające dekret uznający SWCDR w Kościele.
Aby zostać członkiem należy: zapoznać się ze statutem, być przekonanym do celów Stowarzyszenia, zgłosić się do Przewodniczącego i złożyć deklarację członkowską. O przyjęciu do Stowarzyszenia decyduje uchwała Zgromadzenia. Nie zalecamy by przystępować zbyt szybko, ale poczekać ze dwa-trzy lata aby upewnić się, że jest to właściwa droga. Do Stowarzyszenia przyjmujemy indywidualne osoby, a nie małżeństwa czyli jeśli to chcecie zrobić razem należy wypełnić 2 deklaracje wspólnotowe.  

Komu zgłaszać problemy?

Problemy, zauważone nieprawidłowości oraz pytania gdy coś nas zastanawia najlepiej zgłaszać liderom wspólnoty lub osobom odpowiedzialnym za relacje interpersonalne, które mogą pomóc w rozwiązaniu sytuacji. We wspólnocie istnieje też tzw. “Sąd Koleżeński” czyli diakonia jedności i mediacji. Należą do niego osoby podane na stronie www link. Prosimy kontakt pod kontakt@czasdlarodzin.pl

Co jeśli mam podejrzenie o nadużyciach lub molestowaniu?

To bardzo poważny problem, który należy pilnie zgłosić liderom wspólnoty  lub osobom podanym w naszej polityce ochrony osób nieletnich: Paweł Kunda.
Jeśli jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, należy także niezwłocznie interweniować oraz zgłosić sprawę na policję.
Na szczęście, do tej pory nigdy nie mieliśmy styczności z taką sytuacją. Stosujemy już od wielu lat staranne zasady ochrony ujęte w naszej polityce link , ale nigdy nie należy tracić czujności w takich sprawach.

Jak można wspomóc wspólnotę finansowo?

Wspólnotę można wspierać finansowo poprzez darowizny, które mogą być przekazywane na konkretne projekty, działalność wspólnoty lub na jej ogólne bieżące potrzeby. Najlepiej skorzystać ze szczegółowej instrukcji dostępnej na naszej stronie internetowej 

Wpłaty i darowizny dokonujemy na :
Stowarzyszenie Wspólnota Czas dla Rodzin
ul.  Starodworska 1, 80-137 GDAŃSK, NIP 5833193273
nr konta  bankowego ING 41 1050 1764 1000 0090 3083 3371
nr konta bankowego MBANK 38 1140 2004 0000 3602 7680 2368
Jeśli na cele ogólne, to podając opis:
k91 darowizna na cele statutowe  (podanie właściwego kodu np. k91 ułatwia pracę przy księgowaniu)

Jakie są kanały komunikacji we wspólnocie?

Istnieje kilka elektronicznych kanałów komunikacyjnych:
Facebook wspólnotowy na którym przedstawiane są aktualności jakie się dzieją wspólnocie - jest to kanał otwarty dla wszystkich
Newsletter mailowy którym przychodzą zebrane ogłoszenia - rozsyłany jest co mniej więcej 2 tygodnie. Aby zapisać się newsletter należy napisać na kontakt@czasdlarodzin.pl
Aplikacja “Czas Dla Rodzin” pozwalająca mieć dostęp do newslettera, kalendarza wydarzeń  i treści audiowizualnych oraz nagranych aktualnych konferencji i archiwalnych do pobrania 
Kalendarz na którym staramy się umieszczać aktualne spotkania  lub skontaktować się pod adresem kontakt@czasdlarodzin.pl
Grupy WhatsApp do komunikacji informacyjnej oraz bezpośredniej. Jeśli chcesz zapisać się do tej grupy prosimy o wpisanie się w formularzu (link)  lub skontaktować się pod adresem: tomasz.debicki@czasdlarodzin.pl
Są też tworzone osobne grupy WhatsApp dla komunikacji w grupach diakonijnych. Do tych grup zapraszają odpowiedzialni za daną diakonię.